Späť na Často kladené otázky

Zateplení polystyrenem

.aagb_accordion_56c19c7f_0 { .aagb__accordion_head{ border-radius:6px; } } .aagb_accordion_56c19c7f_0 .aagb__accordion_active .aagb__accordion_body { border-top: 0px none undefined; } .aagb_accordion_56c19c7f_0 .aagb__accordion_container { transition-duration: 0ms !important; outline: 2px solid #00000000; } .aagb_accordion_56c19c7f_0 .aagb__accordion_container:focus-visible { outline: 2px solid #C2DBFE; } Zvyšuje se při zateplení EPS riziko vzniku plísní? Při vnějším zateplení např. fasády je tomu právě naopak – zateplení výrazně sníží nebo odstraní kondenzaci vodní páry. Pokud se výjimečně objeví plísně a zvýší vlhkost, není to způsobeno zateplením, ale tím, že se většinou současně mění i okna a několikanásobně se sníží přirozená výměna vzduchu. Pak je třeba upravit režim větrání.

Může dojít k tomu, že zateplením přestane dům dýchat? Je nutné, aby tepelná izolace použitá ve stavbě dýchala? Pojem “dýchání domu” je fyzikální nesmysl, protože stěnami dochází pouze k cca 1-2% výměně vzduchu a tím i vlhkosti na vzduch navázané. K odvedení vlhkosti z interiéru domu slouží okna, komíny, digestoře nebo u moderních budov vzduchotechnika s využitím rekuperace. Z tohoto důvodu po celém světě fungují milióny dřevostaveb, kde je parozábrana nezbytnou součástí obvodové konstrukce.

Pro konstrukce větrané je příznivější nízký faktor „μ“ tepelné izolace, naopak pro konstrukce nevětrané (jednoplášťové střechy, kontaktní fasádní zateplovací systémy) je vysoká paropropustnost (nízké „μ“) méně příznivá, protože nad tepelnou izolací bývá zpravidla materiál s výrazně vyšším difuzním odporem (stěrky a omítkoviny, hydroizolace). Tyto materiály rychle pronikající vodní páru zadrží v chladné části konstrukce, a ta poté často ve zvýšené míře kondenzuje. Například pro jednoplášťové střechy je nejvýhodnější použít tepelně izolační materiál pro vodní páru co nejuzavřenější, vysoce difuzní materiály s nízkým „μ“ jsou z tohoto hlediska méně výhodné a vyžadují téměř vždy provedení kvalitních parozábran. EPS patří k materiálům se střední propustností pro vodní páru (faktor μ = 20-50) a je nejvíce používán v nevětraných konstrukcích, jako jsou vnější kontaktní zateplovací systémy a jednoplášťové ploché střechy.

Stačí zateplit fasádu nejlevnějším EPS, co seženu? Mnoho stavebníků, zejména pokud zateplují dům svépomoci, má tendenci použít nejlevnější pěnový polystyren bez ohledu na původ a vlastnosti. Je třeba si ale uvědomit, že na fasádu lze použít pouze fasádní polystyren, který musí splňovat určitá kritéria kvality – přesnost, tvarovou stálost, pevnost, tepelně izolační vlastnosti. Tyto parametry jsou zcela zásadní a jejich důležitost roste i s přibývající tloušťkou izolace, která je běžně kolem 15 cm a více. Nejlepší zárukou kvality je použití EPS od některého ze členů Sdružení EPS ČR, protože jejich výrobky podléhají pravidelné interní kontrole kva...

Kategória: Často kladené otázky
Zobraziť pôvodný článok